Hej KA
Mit bud vil være at du skal have et spejlreflekskamera (kaldet DSLR), fordi du med de udskiftelige objektiver får mulighed for at vælge det objektiv der passer bedst til de forskellige udfordringer du kommer ud for når du fotografere arkitetktur.
Den gode nyheder er, at du ikke behøver købe et særligt dyrt DSLR kamera, det mere på objektivsiden du skal investere.
Mit bud på et begynderkit vil være:
- Et kamera (et Nikon D3100 eller D5000, eller Canon 1000D eller 550D). Det er sikkert god økonomi at købe et kit-objektiv med (typisk 18-55 eller 18-135 (den sidste er væsentligt mere all-round)) så du også kan bruge kameraet til dine øvrige fotobehov.
- Et godt stativ – de gode er lidt dyrere (fra omkring en tusse), men stabiliteten er alfa og omega for arkitekturfotografering, og køber du et godt stativ holder det de næste 10 år.
- Et vidvinkelobjektiv. De professionelle vidvinkelobjektiver koster godt til (Nikon 12-24 f/4 eller Nikon 16-35 f/4 ligger begge lige omkring 8.000 kr, og Canon 16-35 f/2.8 koster over 14.000 kr.) og er selvfølgelige de bedste. Men, der er mange penge at spare ved at vælge objektiver i prisniveauet lige under. Her er Nikon's 16-85 f/3.5-5.6 til lige over 4.500 kr. og Canon's 15-85 f/3.5-5.6 til lidt over 6.000 kr. begge gode bud
Bemærk, at selv om forskellen i vidvinkel fra kit-objektivets 18 millimeter vidvinkelobjektivets 12 eller 15 millimeter kan virke som meget lidt at betale så mange penge for, så er forskellen på 18 millimeter og f.eks. 12 millimeter kæmpestor, hvis du f.eks. fotograferer indendørs eller meget tæt på store bygninger. Desuden kan du være sikker på at vidvinkelobjektivet forvrænger billedet mindre og giver et mere ensartet lys i hele billedet end kit-objektivet.
Jeg har selv otte objektiver, men mit vidvinkel objektiv er det jeg bruges næstmest af alle (efter "standard objektivet") så jeg vil helt sikkert anbefale vidvinkelobjektivet som et naturligt supplement til kameratasken – også selvom man ikke er specielt interesseret i arkitekturfotografering.
På sigt vil du muligvis være interesseret i at vælge et tilt-shift objektiv som er lavet specielt til arkitekturfotografering, og kan fotografere f.eks. høje bygninger uden at få 'faldende linjer' (jvf. artiklen) men eftersom de koster omkring 15.000 er det ikke det udstyr du skal starte med. Desuden kan (lidt af) effekten ved tilt-shift eftergøres i Photoshop.
Mvh – og god jagt – Peter